Szydełkowe kolczyki koronkowe

Nie każdego stać na kupno srebrnej czy złotej biżuterii artystycznej, a przecież większość z nas lubi oryginalne rzeczy. Można więc zainteresować się jedną technik wykonywania biżuterii autorskiej. Z całkiem prostych materiałów i elementów mogą powstawać naprawdę bardzo ładne rzeczy.

Jedna z ciekawych propozycji to wykonywanie ozdób z filcu, inne to haft koralikowy czy sutasz. Natomiast jeśli ktoś lubi szydełkować może zabrać się za robienie biżuterii z muliny czy kordonka. Można w ten sposób robić wyjątkowo piękne koronkowe kolczyki, o różnych kształtach, w różnych kolorach. Wystarczy tylko dokupić zawieszki. Wzory można wymyślać samodzielnie, szukać w odpowiednich czasopismach czy w internecie. Jeśli ktoś robił wcześniej różne rzeczy na szydełku nie będzie miał z tym problemu. Dla początkujących potrzebna będzie instrukcja krok po kroku. Najczęściej kolczyki wykonywane na szydełku są płaskie, ale niektórzy robią też na przykład kule. Kordonek i mulina bardzo dobrze nadają się do tego, gdyż są nieco grubsze od nici.

Są również kolczyki frywolitkowe. Wyglądają bardzo podobnie do tych szydełkowych natomiast są od nich trwalsze. Do ich zrobienia potrzebne jest szydełko i igła albo odpowiednie czółenka. Jeśli chodzi o nici używa się zwykle jedwabnego lub bawełnianego kordonka, bawełnianej muliny albo nici poliestrowych. W ten sposób robi się w ogóle koronki. „Frywolus” to po łacinie „delikatny”. Bardzo charakterystyczne jest tutaj występowanie zaokrągleń, kółek, łuków itp. Wykonując kolczyki frywolitkowe najpierw trzeba wybrać wzór. Następnie dobieramy kolory nici, można też dodać na przykład koraliki. Jednak ich wplecenie w kolczyki wymaga już większych umiejętności i wprawy. Zresztą kupując zawieszki również trzeba sprawdzić czy można je dołączyć na samym końcu czy przypadkiem nie wymagają nawleczenia jeszcze podczas wykonywania kolczyków. Następnie trzeba przygotować narzędzia do wykonywania kolczyków frywolitkowych i można zabrać się do pracy. Kiedy nabierzemy już wprawy możemy dziergać w ten sposób różnorodną biżuterię dla siebie, a także prezenty dla innych osób.