Naturalna biżuteria z bursztynu i drewna

Pośród różnych oryginalnych rodzajów biżuterii można na pewno wymienić ozdoby wykonane techniką decoupageu czy sutaszu. Natomiast o ile do ich zrobienia potrzebna jest pewna zręczność oraz cierpliwość, to na przykład do stworzenia biżuterii z bursztynu i drewna konieczne są odpowiednie narzędzia i oczywiście prawdziwy talent.

Naturalne ozdoby z bursztynu bałtyckiego i drewna wymagają odpowiedniego przygotowania kamieni oraz umiejętności rzeźbienia w drewnie. Bursztyn powinien zostać poddany szlifowaniu. Dzięki temu uwidoczni się jego piękny kolor. Staje się on znacznie głębszy. Poza tym obróbka pozwala na wygładzenie powierzchni bursztynu. Bursztyn bywa poddawany także obróbce termicznej i wówczas zmienia się nieco jego barwa i stopień przezroczystości. Oczywiście można też nadawać mu różne kształty, co jest dość często stosowane w przypadku łączenia go z drewnem. Mogą to być figury geometryczne, łezki, serca, krzyżyki itd. Bursztyny mogą mieć oczywiście różną wielkość. Te naprawdę duże współtworzą niesamowite bransolety. Z mniejszych robi się kolczyki, wisiorki, pierścionki czy broszki.

Wykonanie drewnianej oprawy czy ozdobnej zawieszki do naturalnej biżuterii jest o tyle trudne, że musi być ona dosyć mała. Zdecydowanie łatwiej jest rzeźbić nieco większe kształty. Stosuje się tutaj szlachetne drewno, bardzo często jest to mahoń. Ma on bardzo ładny, ciemny kolor, który dobrze współgra z głęboką żółcią bursztynu. Czasami pojawiają się też ozdobne elementy ze srebra. W przypadku kolczyków na przykład jest to wręcz niezbędne, bo ciężko byłoby nosić je bez zawieszek czy wkrętek z metalu szlachetnego. Co ciekawe natomiast użycie srebra wcale nie jest konieczne w przypadku wykonywania pierścionków. Obręcz może być zrobiona z samego drewna ozdobionego bursztynowym kamieniem. Drewno może być oczywiście dodatkowo malowane. Poza tym potrzebuje odpowiedniej konserwacji. Bywa też tak, że tworzy się dosyć surową biżuterię z bursztynu oraz drewna. Nie jest ona poddawana zbyt wielu obróbkom, właściwie chodzi tylko o to by wzmocnić jej trwałość. Poza tym bazuje się na całkowicie naturalnym pięknie kształtów i kolorów. W każdym razie nie ma wątpliwości, że tego rodzaju ozdoby zawsze i wszędzie robią duże wrażenie.