Biżuteria z haftu koralikowego i sutaszu

Biżuteria z koralików i kamieni może przyjmować przepiękne kształty i kolory. Podobnie zresztą jak ozdoby z jedwabnych sznurków i kamieni. Wykonuje się je techniką haftu koralikowego oraz sutaszu, które zresztą mogą być ze sobą mieszane.

Obie te techniki były początkowo wykorzystywane do zdobienia ubrań czy zasłon, natomiast okazało się że można dzięki nim tworzyć bardzo oryginalną biżuterię artystyczną. Jednak jest to naprawdę pracochłonne, zwłaszcza jeżeli robi się na przykład bransoletkę. Naszyjniki i kolczyki są nieco mniejsze, ale i tak trzeba poświęcić im trochę czasu. Za to efekty mogą być zachwycające. Żeby wykonać biżuterię z wykorzystaniem haftu koralikowego potrzebna jest baza z filcu, koraliki, kamienie, igła i nici. Rodzaj, wielkość i kolory kamieni oraz koralików, ale także oczywiście ich ułożenie będzie decydowało o ostatecznym wyglądzie danej ozdoby. Podczas wykonywania biżuterii konieczna jest znajomość dwóch głównych ściegów, z których jeden służy do przyszywania koralików, a drugi do „otulania” nimi kamieni.

Natomiast jeśli oprawiamy kamienie jedwabnymi sznurkami to jest to sutasz. Zwykle stosuje się kilka rożnych rodzajów nitek. Można też splatać je ze sobą. Jak natomiast zrobić ozdobę będącą połączeniem haftu koralikowego i sutaszu? Najpierw trzeba się zastanowić co to będzie oraz jak będzie wyglądało. Na pewno potrzebny będzie filc. Swoją drogą można również tworzyć bardzo ładne ozdoby z filcu, ale tutaj będzie pełnił rolę bazy. Do filcu należy przykleić kamień. Jeśli jest taka możliwość można też go przyszyć. Potem przycina się filc dookoła kamienia. Należy jednak zostawić trochę materiału, bo do niego właśnie będą przyszywane koraliki. Następnie obszywa się całość jedwabnymi sznurkami. Trzeba najpierw przewlec przez nie wszystkie igłę z nicią, a następnie doszyć do filcu w odpowiedni sposób. Teraz można dodawać kolejne koraliki i kamienie. Jest to oczywiście opis bardzo ogólny, bo żeby stworzyć wspaniałą biżuterię trzeba zdobyć nieco więcej umiejętności i oświadczenia. Natomiast warto też na samym końcu dokleić od spodu kawałek filcu i przyciąć zgodnie z kształtem ozdoby. Nie będzie wówczas widoczna „lewa strona” wykonywanej ręcznie biżuterii.