Srebrna i złota biżuteria autorska

Z pewnością kolczyki szydełkowe czy broszka z filcu wymagają trochę pracy, cierpliwości i talentu, jednak wykonanie artystycznej biżuterii z metali szlachetnych jest z pewnością trudniejsze. Potrzebne są do tego nie tylko pomysł i zręczność, ale także odpowiednie narzędzia.

Wytwarzanie przedmiotów z metali i kamieni szlachetnych nazywane jest jubilerstwem. Natomiast wśród osób zajmujących się jubilerstwem są prawdziwi artyści, którzy traktują swoje wyroby jak małe dzieła sztuki. W ten właśnie sposób powstaje biżuteria autorska, która jest oryginalna i wyjątkowa. Natomiast aby móc realizować swoje projekty twórcy srebrnej i złotej biżuterii muszą dobrze opanować takie techniki jak odlewanie, cyzelowanie, puncowanie, repusowanie, cyzelowanie, filigran czy granulację. Każda ozdoba powstaje powoli, stopniowo – jest tworzona, a nie wytwarzana. To z pewnością spora różnica w porównaniu z masowymi odlewami biżuterii, którą można kupić w każdym sklepie ze srebrem i złotem.

Zanim jubiler zacznie tworzyć kolczyki, wisior czy bransoletę powstaje projekt. Następnie zastanawia się nad przebiegiem pracy, kolejnością jej etapów i oczywiście potrzebnymi materiałami oraz narzędziami. Ponieważ tworzenie biżuterii autorskiej to proces w pełni twórczy może się okazać, że efekt końcowy będzie nieco odbiegał od projektu. Po prostu artysta może stwierdzić podczas pracy nad srebrną czy złota ozdobą, że coś powinno wyglądać inaczej niż to zaplanował na początku. Oprócz ciekawych kształtów, wygięć, skrętów, zapięć itd. biżuteria artystyczna może też zawierać kamienie o interesujących kształtach czy też oprawione w nietypowy sposób. Podobnie jak to jest w przypadku biżuterii z bursztynu oraz drewna pewna trudność w tworzeniu ozdób polega na tym, że są dosyć małe. Często łatwiej jest kształtować większe przedmioty. Jednak twórcy biżuterii autorskiej nie myślą o tym jak ułatwić sobie pracę czy też jak w najszybszy sposób zrobić kolczyki. Najważniejsze jest to, żeby byli dumni ze stworzonej ozdoby. Artystyczna biżuteria jest dopracowana w każdym szczególe. Nawet zapinanie jest zwykle wyjątkowo ładne i ciekawe. Właśnie dlatego chociaż nie każdego stać na takie dodatki do stroju, to wiele osób chętnie je ogląda w wybranych sklepach jubilerskich czy na stronach internetowych.