Ozdoby hand made z filcu

Filc to bardzo ciekawy materiał, z którego można tworzyć różne rzeczy. W tym celu kupuje się arkusze filcu. Można z nich wycinać dowolne wzory. Natomiast do wykonywani różnorodnych ozdób bardzo dobra jest także tak zwana wełna do filcowania.

Osoby, które lubią spędzać czas robiąc dekoracje techniką decoupageu czy z modeliny z pewnością z chęcią spróbują też swoich sił w zabawach z filcem. Jeżeli chcemy zrobić ozdoby wycinane z arkuszy filcu, to najlepiej kupić kilka kolorów, a następnie łączyć je za pomocą kleju. Kiedy przykleimy jakiś element z filcu na drugi, nieco większy, należy przeprasować je żelazkiem. Filc w ogóle się nie strzępi nie trzeba więc używać nici robią z niego różne rzeczy. Do wykonywania ozdób na ubrania czy biżuterii wykorzystuje się zwykle wełnę do filcowania. jednak oczywiście można też po prostu powycinać różne kształty z arkusza tego materiału.

Wykonując ozdoby z wełny do filcowania możemy stosować dwie techniki – na sucho lub na mokro. Do filcowania na sucho potrzebna jest wełna, foremka, mata do filcowania oraz odpowiedni przyrząd do filcowania na sucho. Foremkę należy ułożyć na macie, która jest rodzajem szczotki. Następnie wkładamy do foremki trochę wełny filcowej i korzystamy z naszego specjalnego przyrządu. Jest on wyposażony w igły, które nakłuwają wełnę oraz powodują jakby jej splatanie. Po chwili takiego nakłuwania wełna zostaje sfilcowana i otrzymujemy element w kształcie odpowiadającym foremce. Można go naszyć na ubranie czy też zrobić z niego biżuterię, na przykład kolczyki kule czy owoce. Oczywiście najlepiej jest połączyć kilka takich sfilcowanych elementów w różnych kolorach. Z kolei filcowanie na mokro odbywa się na folii bąbelkowej. Na niej układa się kilka warstw wełny filcowej w różnych kierunkach, którą następnie polewa się gorąca wodą wymieszaną z mydłem do filcowania. Oczywiście wełna powinna tworzyć od razu kształt, który chcemy uzyskać. Polaną wełnę trzeba przykryć kolejnym paskiem folii bąbelkowej i przycisnąć. Następnie całość zwijamy w rulon i rolujemy. Potem przekładamy ozdobę z folii do ręcznika i znów zwijamy oraz rolujemy, aby się dobrze sfilcowała.