Jak zrobić biżuterię z koralików i kamieni

Tworząc artystyczną biżuterię można łączyć w różnych ozdobach kamienie z drewnem, metalami, jedwabnymi sznurkami czy po prostu koralikami. Jeśli pozna się tajniki haftu koralikowego powstają naprawdę piękne rzeczy. Natomiast trzeba jednak brać pod uwagę, że ich wykonywanie jest dosyć czasochłonne.

Żeby zrobić kolczyki wisiorek czy bransoletę z wykorzystaniem haftu koralikowego potrzebny jest kawałek filcu, wybrany kamień, koraliki, igła i nici. Najpierw nakleja się kamień na filcową bazę. Jednak nie przycina się jej od razu, tak jak w przypadku sutaszu, czyli ozdabiania kamieni jedwabnymi sznurkami. Zresztą haft koralikowy i sutasz można też łączyć ze sobą. Jednak wracając do ozdabiania kamienia koralikami – trzeba poznać przynajmniej dwa ważne ściegi, a jeszcze lepiej trzy. Pierwszy z nich to ścieg wsteczny, dzięki któremu przyszywamy koraliki do filcu. Drugi to ścieg pejotlowy, który służy do otaczania kamieni koralikami. Jest też ścieg wykańczający i stosuje się go do otoczenia brzegów filcu w ładny sposób.

Zwykle kamień otaczany jest kilkoma warstwami koralików. Mogą być oczywiście w różnych kolorach. Poza tym w bransolecie czy naszyjniku używa się kilku kamieni i każdy z nich jest oprawiany w piękny i dokładny sposób. Kiedy nabiera się doświadczenia w tworzeniu biżuterii techniką haftu koralikowego powstają coraz ciekawsze i bardziej precyzyjne ozdoby. Oczywiście kamienie i koraliki można też łączyć ze sobą w inny sposób, chociażby nawlekając je na rzemień czy żyłkę. Biżuteria będzie wtedy bardziej różnorodna i na pewno ciekawsza niż ta wykonana z samych kamieni czy samych koralików. Zwykle robi się ją w taki sposób, że nawleka się cały rządek koralików i następnie jeden większy kamień, kolejny rządek koralików, kamień itd. Jednak pomysłów może być mnóstwo. Z pewnością samodzielne wytwarzanie biżuterii jest bardzo twórcze i może dawać wiele radości. Natomiast nie każdy ma na tyle cierpliwości, żeby tworzyć ozdoby, zwłaszcza te wykonywane techniką haftu koralikowego czy sutaszu. Można je jednak bez większego problemu kupić. Taka biżuteria pasuje bardzo do osób, które lubią się niebanalnie ubierać oraz szukają zawsze jakiś wyjątkowych dodatków do stroju.