Modna biżuteria decoupage

Okazuje się, że biżuterię można nie tylko robić samodzielnie, ale również ją ozdabiać. Dobrym sposobem na to jest technika decoupage. Stosuje się ją do dekorowania różnych przedmiotów i powierzchni, dlatego sprawdza się również gdy chcemy sprawić by nasza biżuteria była jeszcze ciekawsza.

Techniką decoupageu można ozdabiać biżuterię z modeliny, drewna, szkła, metalu, ceramiki, plastiku czyli właściwie każdą zrobioną samodzielnie lub kupioną. Nakleja się na niej w odpowiedni sposób papier, a następnie trzeba go polakierować. Efekt jest taki, jakby dekoracyjne elementy były nadrukowane na naszej biżuterii. Jaki papier jest potrzebny do decoupage? Im cieńszy, tym lepszy, bo łatwiej będzie wykonać dekorację. Zwykle używa się więc serwetek, chusteczek higienicznych, papieru śniadaniowego czy gazet. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli tło jest ciemne będzie prześwitywało spod takiego cienkiego papieru. Dlatego w miejscu naklejania wybranych motywów można pomalować tło jasnym podkładem. Istnieje też specjalny papier do decoupageu, ale jest on lepszy do większych powierzchni, bo wymaga nakładania kilku warstw kleju, co może być widoczne na biżuterii. Papierowe motywy można układać w ciekawe wzory, ale można też na nich coś narysować. Czasami używa się też gotowych wzorów czy obrazków wyciętych z serwetki.

Żeby przykleić papierowe dekoracje do biżuterii trzeba zastosować klej przeznaczony do danego typu powierzchni. Jego niewielką ilość nakłada się pędzelkiem na biżuterię oraz na papierową dekorację i przykleja. Kiedy wyschnie znów nakładamy klej, tym razem na warstwę zewnętrzną dekoracji. Po jego całkowitym wyschnięciu używamy specjalnego lakieru zabezpieczającego nasz decoupage. Można nakładać go pędzelkiem, ale dostępny jest także lakier w sprayu. W ten sposób powstaje jedyna w swoim rodzaju biżuteria. Jej wykonywanie może dawać dużo radości i być naprawdę dobrą zabawą. Z pewnością technika ta spodoba się osobą, które lubią spędzać wolny czas na wykonywaniu ozdób z filcu czy biżuterii szydełkowej. Miło jest wypełniać sobie wolne chwile w taki twórczy sposób, poza tym można jednocześnie zyskać nowe ozdoby na rożnego rodzaju wyjścia.